Menu
Logo Hotel Torysa
Logo Hotel Torysa

Z histórie hotela Torysa

Z histórie hotela Torysa

Hotel Torysa tak, ako ho poznáme v súčasnej podobe funguje od roku 2005.

Budova slúžila od jej postavenia na kultúrny život Sabinovčanov. V roku 1901 ju postavilo mesto Sabinov, ktoré pociťovalo potrebu zriadiť pohostinské zariadenie vyššieho štandardu v centre mesta. Starí Sabinovčania ho poznali pod názvom Kaviarňa, Kaffehauz, Káveház, Bellevue, či Mestská kaviareň.

Neskôr sa pribudovala druhá časť, v ktorej bola nová divadelná viacúčelová sála časom vybavená aj premietačkou filmov. Objekt kaviarne bol prenajímaný rôznym nájomcom až do jeho znárodnenia. Po presťahovaní kina do novej budovy začal objekt chátrať.

Prvý plán na rekonštrukciu, ktorého cieľom bolo zlúčiť oba objekty a premeniť ich na hotel s reštauráciou malo mesto v roku 1993. To však po čase stroskotalo na vyčerpaní finančných zdrojov mesta, tak objekt ponúkli na predaj. V roku 2003 odkúpili budovu súčasní majitelia a zrekonštruovali hotel do súčasnej podoby s úctou k histórii tohto miesta. V roku 2005 bol slávnostne otvorený Hotel Torysa s kaviarňou a reštauráciou.

Pamätníci zašlej slávy Torysy privítali realizáciu rekonštrukcie vernej podobe dlhoročného strediska intelektuálneho života v Sabinove. Aj dnes sa Sabinovčania, ktorých život odvial do iných kútov krajiny, či sveta vracajú na miesto, ku ktorému ho ťahajú milé spomienky. Často so slzou v oku a radosťou v tvári konštatujú, že zašlá sláva Torysy z ich mladosti je späť a drží krok s dnešnou rýchlou dobou s gráciou Sabinovčanky.